Łódź. Woonerf czyli podwórzec.

IMG_0602ff

Woonerf. Sporo było na tę nazwę narzekań. Bo czy nie ma na to jakiegoś polskiego słowa? W końcu zamiast „woonerf” (co po niderlandzku oznacza mniej więcej „ulicę do mieszkania”) przyjęto roboczo „podwórzec”.

Cała kwestia jest prosta – jak uczynić ulicę bardziej przyjazną, nie zamieniając jej automatycznie w deptak?


Przed

Łódź, ulica 6. sierpnia. Przyjemna skala, kamienice. Kilka restauracji. Miejsca do chodzenia jednak mało, a do jeżdżenia i parkowania dużo. Mogłoby być przyjemnie, ale nie jest. Mniej więcej tak, jak dziś na ulicy Traugutta, kilkanaście metrów dalej, po drugiej stronie Piotrkowskiej:

IMG_0579ff

Łódzki architekt Bartosz Zimny i Fundacja Fenomen przygotowują wobec tego koncepcję przekształcenia ulicy w woonerf. Projekt przewiduje odwrócenie hierarchii panującej wśród użytkowników 6. sierpnia: uprzywilejowanie pieszych, mniej miejsca dla samochodów. Koegzystencja (jak dotychczas), ale na innych, chroniących pieszego zasadach. Fundacja organizuje spotkanie z mieszkańcami, ci przyklaskują idei i projekt zostaje zgłoszony do budżetu partycypacyjnego. Urzędnicy opiniują go pozytywnie i Woonerf na 6. sierpnia startuje w głosowaniu. Zdobywa drugie miejsce w dzielnicy Śródmieście i 1,4 mln złotych potrzebnych na realizację. Powstanie „pierwszy w Polsce woonerf”. Czyli podwórzec. We Francji coś takiego nazywają strefą spotkań.

Po


IMG_0577ff

Przebudowa zaczyna się w kwietniu 2014 i trwa do końca czerwca. Znikają krawężniki i asfalt. Pojawiają się ławki, stojaki rowerowe, kostka oraz drzewa, zasadzone na środku dawnej jezdni. O tych wiśniach sporo się potem mówi, bo kosztowały niemało (15 tys. złotych każda). Droga nie biegnie prosto, przełamana jest „szykaną” – przesunięciem osi jezdni (jak niżej). To jeden z woonerfowych sposobów uspokojenia ruchu. Bo pieszy ma w każdym miejscu pierwszeństwo przed samochodem.

woonerf.dlalodzi.info

IMG_0568ff

Wyznaczony brukiem pas pomiędzy linią drzew a kamienicami to też miejsce dla pieszych. I wolne od ogródków restauracji, o czym przypominają kelnerzy, gdy nogą krzesła lub stolika nieopatrznie dokona się ekspansji.

IMG_0601ff

W majowe popołudnie prażyło tu słońce – drzewa nie dawały jeszcze cienia. Samochody przejeżdżały raczej wolno. Przechodnie z reguły dla pewności woleli trzymać się chodnika. Na ławkach siedziało sporo ludzi, w restauracjach też. Rowery jeździły w obie strony (choć teoretycznie nie powinny, o tym niżej). Ulica żyła.

IMG_0573ff

IMG_0575ffIMG_0571ff

A zatem woonerf na 6. sierpnia działa. Działa jako przyjazna przestrzeń, choć nie wszystko jest doskonale. Nie dopuszczono ruchu rowerów pod prąd. Miejsca parkingowe przed jedną z restauracji zarezerwowane są dla jej klientów (dlaczego akurat tej?).

IMG_0570ff

Woonerf na 6. sierpnia bardziej niż ulicą do mieszkania jest teraz ulicą knajpianą – dużą część uwolniego miejsca opanowały ogródki restauracji. Ale bilans całej operacji jest dodatni. Łódź zyskała kawałek przyjaznej przestrzeni, którą się fotografuje i gdzie chce się przychodzić. Oby tylko mieszkańcy nie zaczęli żałować, że zmienili swoją ulicę w centrum życia nocnego. Bo woonerf z założenia jest raczej cichy i peryferyjny.

Szum, jaki powstał wokół przebudowy ulicy wynika chyba z głodu dobrej przestrzeni w polskich miastach. Dwudziesty woonerf w mieście zapewne nie wzbudzi już sensacji i nie przyciągnie tłumów. Będzie zwykłą ulicą do mieszkania, podwórcem. Ale przemiana 6. sierpnia to krok w dobrym kierunku. Przywraca zdrowe proporcje w wykorzystaniu śródmiejskiej ulicy. I, sądząc po zajętych ławkach i stolikach oraz entuzjastycznych komentarzach w prasie, podoba się łodzianom. W 2015 roku w mieście powstaną trzy kolejne woonerfy. Jeden z nich na ulicy Traugutta, tej ze zdjęcia na początku postu.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s